Taşınma İpuçları
Telefon
Ergo Evden Eve Nakliyat

SAYFALAR

Taşınma İpuçları

Taşınma ipuçlarımızı not almanızı, taşınma işleminin öncesi ve sonrası bu notları kullanmanızı öneririz. Burada taşınmaya ait genel bilgileri, çocuklarla taşınma önerilerini ve evcil hayvanlarla taşınma önerilerini bulabilirsiniz.

Önerilerimiz

444 29 55 numarasını not alın ve taşınma konusuyla ilgili sormanız gerekebilecek bir konu olursa aramak üzere yanınızda bulundurun.

Numaranızı Verin

 Nakliyeci taşınacağınız adrese doğru hareket etmeden önce kendisine size ulaşabileceği bir telefon numarası verin. Size ulaşamaması halinde ulaşabileceği alternatif bir irtibat bilgisi vermeniz de faydalı olacaktır.

Telefon Defterinizi Saklayın

Telefon defterinizi yanınızda bulundurun. Taşındığınız yerdeki işyerlerini veya burada yaşayanları daha sonra aramanız gerekebilir.

Beraberinizde Götürmeyeceğiniz Eşyaları Etiketleyin


Yanınızda götürmeyeceğiniz eski eşyalarınızı etiketleyin ve taşımacı şirket görevlilerinin anlayacağı şekilde notlar yazın.Eğer kalan çok eşyanız varsa ve bunların kullanılabileceğini düşünüyorsanız bağışlayın.Unutmayın o eşyalara ihtiyacı olan kişiler mutlaka vardır.

Ağır Kutular – Hafif Kutular


Ağır eşyaları küçük, hafif eşyalarıysa büyük kutulara yerleştirin.

Temel ihtiyaçları göz önünde bulundurun


Yeni evinize vardığınızda, tuvalet kağıdı, telefon, atıştırmalık, kahve (ve kupa), sabun, ışık, tornavida, makas, konserve açacağı, kağıt tabak, fincan, mutfak malzemesi, bir tava ve kağıt havlu gibi malzemelere ilk andan itibaren ihtiyaç duyacaksınız. Bunları bir koliye yerleştirip nakliyeciden bunu en son yerleştirip ilk bu koliyi indirmesini isteyin.

Yatağınızı Önceden Hazırlayın

Bir dolabın bir çekmecesini çarşaflar için ayırın ki yeni evinizdeki ilk gecenizde kutular arasında bunları aramakla vakit kaybetmeyin.

Buzdolabını Unutmayın

Buzdolabınızın içini iyice temizleyip kuruladıktan sonra, bir çorap veya naylon jelatin içine bir avuç kahve veya kabartma tozu koyup dolabınıza yerleştirerek kötü kokmasını engelleyin.

Anılarınızı Saklayın

Yerine bir şey koyamayacağınız anılarınızı kendi arabanızda yanınıza alın (sonradan pişman olmak istemezsiniz). Ama, çerçeveli fotoğraflarınız ve tablolarınızı kolilemek isterseniz, bunları daha iyi korumak için aralarına battaniye, vb. yumuşak malzemeler yerleştirin veya taşıma şirketinden rica edin.

Cd ve Albümlerin Paketlenmesini Öğrenin


Cdler ve kasetler, üst üste düz şekilde yerleştirilmek yerine dikey olarak kolilenmelidir. Bunu kendiniz yapıyorsanız dikkat edin yada taşımacı şirketin bu kurala uymasını sağlayın.

Ampulleri Sökün

Lambaları kolilemeden önce ampulleri söktürün.

Çocuklarınıza Pratik Yaptırın


Çocuklarınıza kendi isimleri ve yeni adreslerini odalarındaki kartonlara yazdırarak taşınacağınız yeni adrese aşina olmalarını sağlayın.

Evcil Hayvanınızın Rrahatını Sağlayın


Eğer evcil hayvanınız varsa; evinde bakacak bir arkadaşınızla anlaşarak taşınma günü yoğunluğundan uzak kalmasını sağlayın. Taşınma öncesinde ve sonrasında normalde tükettiği gıdalardan farklı gıdalar vermeyin.

Bitkilerinize İyi Davranın


Bitkilerinizi arabanızla yeni evinize taşırken, yaprakların zedelenmesini engellemek için gövdelerinin camlara yaslanmamasına dikkat edin.

Elektronik Cihazlarınızı Çalıştırırken Dikkatli Olun

Yeni evinize geldiğinizde, Elektronik Cihazlarınızın fişini takmadan önce elektrik sistemlerinin uyumluluğunu kontrol edin.

Yardım Almaktan Çekinmeyin

Arkanıza yaslanıp geri kalanını profesyonellere bırakın ve taşınmanın keyfini çıkarın.

ÇOCUKLARLA TAŞINMA

Çocuklarınızın yeni evinize alışmasına yardımcı olma

Ailece taşınmanız, hem siz hem de çocuklarınız için heyecan verici bir deneyim olacaktır. Ayrıca, stresli ve gerilimli bir zaman da olabilir. Çocuğunuz ailenizin taşınmasıyla ilgili değişik duygulara kapılabilir: yeni bir okula gitmekten korkabilir, yeni evi hakkında heyecan duyabilir, eski arkadaşlarından ayrıldığı için üzülebilir veya taşındığınız için size kızgın olabilir. Bir ebeveyn olarak çocuğunuza bu sıkıntılı zamanında destek olmak için yapabileceğiniz birkaç şey vardır. Aşağıda, taşınma öncesi ve sonrasında yapılacak önemli işlerin bir kontrol listesini bulabilirsiniz (ayrıca çocuğunuzun bu işle baş edebilmesine yardımcı olmanız için yapacaklarınıza dair ipuçları da verilmiştir). Unutmayın, taşınma sırasında çocuğunuza destek olmak istiyorsanız, kendi kendinize de destek olabilmeniz gerekir.

Taşınmadan önce:

Gideceğiniz yer hakkında bilgi edinin. Yerel belediyeden bilgi alın.
Mümkünse, büyük, okul çağındaki çocuklarınıza taşınacağınızı birkaç ay önceden haber verin.
Yeni eviniz ve şehriniz hakkında çocuğunuza bilgi verin. Yeni yeriniz hakkında bilgi veren eğlenceli bir proje oluşturun (örneğin, yeni evin haritasını oluşturma ve resimlerini çizme gibi).
Mümkünse, çocuğunuzu yeni şehrini, evini ve mahallesini görmeye götürün.
Çocuğunuzun gideceği okulu ziyaret edin. Müdürüyle, bazı öğretmenleriyle ve gelecekteki sınıf arkadaşlarıyla görüşün.
Çocuğunuzun arkadaşlarıyla vedalaşmasını sağlayın. Ayrıldığı arkadaşlarının ve ailelerinin adres ve telefonlarını almasına yardımcı olun.
Çocuğunuzun okul kayıtlarının yeni okuluna gönderilmesini rica edin. Kendinizin ve çocuklarınızın sağlık kayıtlarını ve aşı kartını alın.
Çocuğunuzun yolculuk sırasında ihtiyaç duyacağı eşyaları hazırlayın: tuvalet malzemeleri, atıştırmalık, oyun, yastık ve rahatı için gereken diğer şeyler.

Taşındıktan sonra:

Çocuğunuzun odasını düzenleyerek evdeki özel bir alan haline getirmesine yardımcı olun.
Civardaki parklar, yakın restoranlar veya kaykay pistleri gibi alanları beraber ziyaret ederek çocuğunuzla beraber yeni yaşam alanlarını keşfedin. Çocuğunuzu yeni okul kaydına götürün ve öğretmenleri ve sınıf arkadaşlarıyla tanıştırın.
Diğer ebeveynlerden bazılarıyla tanışın ve neler yaptıklarını, çocuklarının katıldıkları etkinlikleri öğrenin.
Çocuğunuzla soysal aktiviteleri değerlendirin ve piyano dersleri, jimnastik, izci takımı, spor, okuldaki kulüpler, kütüphane programları, vb. bir etkinliğe kaydedin.
Çocuğunuzu eski arkadaşlarına ve ailelerine yeni yeri hakkında bilgi vermeye teşvik edin.
Çocuğunuzun taşınma hakkında duygularını (üzüntü, korku, heyecan) dinleyin ve daha fazla yanında olabileceğinizi belirtin.
Çocuğunuzun yeni evinizin fotoğraflarını çekip arkadaşlarına ve akrabalarına göndermesine yardım edin.

EVCİL HAYVANLARLA TAŞINMA

Evcil hayvanlarla taşınma

Taşınma, hayvanlar da dahil olmak üzere ailedeki herkes için sıkıntılı bir iştir. Hayvanlar değişiklikler konusunda çok hassastır, bu nedenle de evcil hayvanlara taşınma sırasında daha fazla dikkat edilmesi gerekecektir. Özellikle eğer hayvanınızı uçakla taşıyacaksanız, ilk durağınız veterineriniz olmalıdır. Hayvanınız sizle beraber arabayla da gelse, veteriner kontrolünden geçirmeniz önemlidir. Bir sebep, varış yerinizin sivrisinek çok olan alanlarda gözlemlenen sıtma gibi aşılama gerektirecek bölgesel sağlık riskleri bulunmasıdır. Evcil hayvanınızın sizle beraber gelmesinin en uygunu olacağını düşünürseniz, aşağıdaki ipuçları seyahatinizi daha da rahat hale getirecektir:
Veterinerinizden hayvanınızın sağlık kaydını alın.
Özellikle eğer hayvanınız uçakla gidecekse, yatıştırıcı kullanmayın.
Hayvanınızın kimliği üzerinde olmalıdır. Hayvanınız sizle beraber bile olsa bu gereklidir. Unutmayın, taşınma sırasında hayvanların kafası karışık olacaktır ve korkacaktır, özellikle kedilerin davranışları çok değişir, kaçma eğilimi gözlemlenir. Etiketteki bilgiler şunları içermektedir: Hayvanın adı, kendi adınız ve adresiniz/telefon numaranız, varış adresiniz ve telefon numarası ve kuduz aşısı bilgileri.
Kendi aileniz için yaptığınız gibi, hayvanınızın ihtiyaçlarını da ayrıca paketlediğinizden emin olun. Suyunu, mama kabını, tuvaleti için kullandığınız malzemeleri, ilaçlarını ve düzenli olarak tükettiği mamayı bir arada paketleyin. Yeni yerinizde kolay bulamayabileceğinizi de göz önünde bulundurarak, fazladan mama bulundurun. Hayvanın mamasını aniden değiştirmeniz, sindirim sorunlarına neden olabilir.